Lassan magunk mögött hagyjuk a hideg, esős ocsmányságot és beköszönt a felhőtlen vidámság, napsütés, bárányfelhők, kék ég és kirándulások időszaka. Szerintem az ember vágyik a szabadba és egyre többen törekszenek arra, hogy szabadidejüket a családjukkal, szeretteikkel odakinn töltsék el. De hogyan induljunk neki egy ilyen túrának? A spontán hozzáállás vagy az előre tervezés a nyerő? Mik azok az előkészületek, amik szükségesek és mik azok, amik már tök felesleges dolgok? A leghasznosabb tippeket és tanácsokat gyűjtöttük nektek össze, hogy a lehető legbiztonságosabban tudjatok elmenni...
A turistaút jelzés színe és alakja
Turista útjelzés (röviden turistajelzés): „olyan, alapinformációt tartalmazó jelkép, amely a turistaút mentén (megfelelő gyakorisággal) elhelyezve lehetővé teszi a folyamatos túrázást.”.
- a kék sávjelzést az országos jelentőségű, több tájegységen, hegységeken, de legalább egy hegységen átvezető utak jelzésére ( Országos Kéktúra, Kohász Kék, Bükki Kék, Börzsönyi Kék, Balatoni Kék),
- a piros sávjelzést több hegységen, de legalább egy hegységen átvezető utak jelzésére (pl. Közép-dunántúli Piros, Dél-dunántúli Pirostúra, Rákóczi turistaút),
- a sárga és a zöld sávjelzést pedig (az ún. Északi Zöld kivételével) az előbbieken kívül, helyi jelentőségű, hegységi vándorutak jelzésére alkalmazzuk (pl. a bükki Jubileumi Körtúra, Mecseki Zöldtúra).
- Kereszt jelzéssel általában olyan átkötő vagy összekötő (ill. rövidítő) utat kell jelezni, amely általában sávjelzéstől sávjelzésig vezet (pl. Márianosztra – Nagyirtás – Kisirtás P+ ). Ez a fajta jelzés valamely sávjelzésből kiágazó és valamilyen fontosabb ponthoz (pl. állomáshoz vagy megállóhelyhez) vezető út jelzésére is alkalmazható (pl. Kóspallag – Szokolya, kisvasút v.m. K+ ).
-
Háromszög jelzéssel a hegytetőkre (csúcsokra), kilátópontokhoz (kilátótornyokhoz) vezető utakat kell jelölni. Ez a jelzés is rendszerint más jelzésből indul ki (pl. Dömös, Szentfa-kápolna – Vadálló-kövek – Prédikálószék – Király-kút P∆ ).
A négyzet jelzéssel általában a sávjelzésekből kiinduló és szálláshelyre, lakott településre vezető, ill. az azoktól jövő utakat kell jelölni (pl. Nagybörzsöny – Nagy-hideg-hegy th. ). Ez a fajta jelzés is alkalmazható valamely sávjelzésből kiágazó és valamilyen fontosabb ponthoz (pl. állomáshoz vagy megállóhelyhez) vezető út jelzésére is (pl. Bükk-tető, Nagybarca ).
Kör jelzéssel forrásokhoz (kutakhoz, ill. egyéb ivóvízvételi helyhez) vezető, ill. az azoktól jövő utakat kell jelölni (pl. Mátrafüred, Kalló-völgy – Rákóczi-forrás PO ). Ez a jelzés is többnyire más, azonos színű jelzésből indul ki.
Omega jelzéssel a barlangokhoz vezető utakat kell jelölni. Ez a jelzés is többnyire más, azonos színű jelzésből indul ki (pl. Nagymaros, Szent-Mihály-hegy S Remete-bg. SΩ ).
L alakú jelzés a romokhoz, műemlékekhez, földvársáncokhoz vezető, ill. az azoktól jövő utakat jelzi. Ez a jelzés is rendszerint más, azonos színű jelzésből indul ki (pl. Drégelyvárnál PL , ill. Bükkszentlászló – Nagy-sánc SL ).
Ha tehetem mindig vigyek magammal...
- előre teljesen feltöltött mobiltelefont
- térképet, mivel a telefon gps-re nem támaszkodhatunk
- legalább két darab előre feltöltött/elemcserélt lámpát
- kötszert
- megfelelő mennyiségű vizet
- rétegesen öltözzünk fel
- vigyünk magunkkal összehajtogatható esőkabátot
- viharöngyújót ( a sima semmire nem jó egy szeles helyen)
- cukorkát
Kirándulók tízparancsolata 1927-ből:
1.Sohase dobj el törött üvegholmit a réten és az erdőben, mert a szilánk komoly veszedelem embernek és állatnak.
2.Ne hagyj a földön papírost, skatulyát vagy egyéb szemetet, mert elcsúfítja a tájat!
3. Ne dobj le nehéz tárgyat meredek lejtőn vagy sziklák oldalán, gondolj arra a komoly veszedelemre, amit azzal a nálad mélyebben lévő élőlényekre zúdítasz!
4. Sohase okozz kárt azokon a helyeken, amelyeket szerencséd van meglátogatni!
5. Kíméld a ligetek palántjait, mert ezek a nemzeti gazdaság egyik forrását képezik!
6.Légy mérsékletes a virágszedésben;kíméld a füvet, ne húzd ki a növényeket gyökerestül a földből. Ha gyűjtő vagy, ne szedj túl sokat minden egyes növényfajtából;hagyd meg a hegynek, és a földnek gazdag ékességét a jövő számára!
7. Ne rakj tüzet az erdőben vagy fás réten!
8. Ne gázold le a mezők pázsitját és a legelők füvét, mert sokáig tart, míg újra kiegyenesedik és így megfosztod az állatokat táplálékuk egy részétől!
9.Ügyelj a források tisztaságára!Védd a fákat és a madarakat!Sohase rombolj fészket!
10. Csodáld és bámuld a nagy természetet és tiszteljed azt minden áldott és jótevő megnyilatkozásában!
5 tipp a tökéletes kirándulás megszervezéséhez
- Öltözék
A ruházat kiválasztásában a legfontosabb tényező az évszak, a várható időjárás és a szabadban való tartozkodás időtartama. Az élénk színeket a veszélyes rovarok hamar észreveszik. Ne vigyél magaddal műszálas ruhamenűt, mert nem szellőzik, és megizzadsz benne. A túracipőd legyen kényelmes (még véletlenül se magassarkúban menjél!!!), vízhatlan és vastag talpú. Új, még bejáratlan cipőben soha ne indulj útnak.
2. Öltözék rendkívüli helyzetekre
Egynapos túrára kényelmes nadrágot, pólót, pulóvert és lehetőleg kapucnis esőkabátot vigyél magaddal. Télen szükséged lehet még száraz pamutzoknira, sálra, sapkára, meleg egyujjas kesztyűre, kiskabátra, jégeralsóra is. Az átázott, nedves ruhát a lehető leghamarabb vedd le magadról, és cseréld le szárazra, mert nedves ruhában lehet a legkönnyebben megfázni.
3. Élelem
Gyorsan romló, csöpögős, kenődő, folyékony élelmiszert ne vigyél magaddal. Lehetőleg ne tegyél be nyers húst, gyorsan romló felvágottakat, papírba csomagolt vajat, tejet, tojást, szénsavas üdítőitalt, málnát, epret, szőlőt. Az alábbi élelmiszerek megfelelőek: füstölt vagy száraz húsok, konzervek, étolag, fűszerek, tea, instant levesek, kekszek...stb.
4. Időtartam
Tervezd meg a kirándulás időtartamát. Ezután már ki tudod számolni, hogy mekkora a távolság, amit tervezett időn belül képes vagy normáls ütemben megtenni. Figyelembe kell venned az útvonal jellegét, a résztvevők számát és terhelhetőségüket. Fontos tényezők még a csomagok súlya, a várható időjárás okozta nehézségek, a vízvételi lehetőségek, a menedék-éspihenőhelyek távolsága is.
5. Kerüld a multifunkciós eszközöket
Gyakori hiba, hogy nem külön energiaforrásokkal működő eszközöket szerzünk be, hanem all in one telefonnal vágunk neki a "túlélésnek". Ha a lámpát, fényképezőgépet, térképet, telefont egy eszközre bízzuk, akkor azzal nagy kockázatot vállalunk: Mi van, ha elveszítjük? Mi van, ha lemerül? Helyette legyen nálunk külön lámpa, külön térkép/gps, külön telefon és külön fényképezőgép.
És most nézzétek meg, hogy mi hogyan szoktunk elmenni kirándulni. Azaz egy pénzügyi tanácsadó és egy életmód tanácsadó hogyan vág neki a rengetegnek?